27 Ağustos 2013 Salı

r4bia anlamıdört parmaklı 'R4BİA' sembolü, geziciler başta olmak üzere, birilerini niye rahatsız ediyor diye sordu kızım.
dedim ki, 4 sebebi var bunun:


1. r4bia, yüzde yüz mü'minlerin mamulü. bir yerden alınmış, uyarlanmış; reklamcı desteğiyle kotarılmış falan değil. kelime, kur'ân'ın dili arapça'dan geliyor; 4 sayısının arapça'daki karşılığından.
2. kelime, rabiatü'l-adeviye meydanında 'öldürülsek de öldürmeyeceğiz' diyerek gayrimeşru darbeye ve destekçilerine karşı meşru liderini ve kullandığı oyu vakur bir şekilde savunarak insanlık destanı yazan mısırlı mü'minlerin toplandığı bu meydandan mülhem.
bu bakımdan, r4bia, zulme ve gayrimeşru siyasî operasyonlara karşı mü'minlerin sergilediği direnişin, adalet ve özgürlük mücadelesinin sembolü.
3. bu sembolün doğuşuna vesile olan meydanın ismi, islâm tarihinin bir büyük ismini, büyük sufi kadın rabiatü'l-adeviye'ye dayanıyor.
4. batılılar, zafer için V harfinden mülhem hafif açılmış iki parmağı gösteriyorlardı. r4bia'da ise, onların 1 V'sine karşı 2 V var. bu da şu demek: biz tek dünyalı değiliz ve hakikat, iki kere kazanır. 1. bu dünyada er-geç kazanır. 2. ahirette ise ebediyen kazanır!
Metin Karabaşoğlu

0 yorum: